wtorek, 23 grudnia 2014

Brudne wojny - (anty)terroryzm?

Autor: Jeremy Scahill
Tytuł: Brudne wojny
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania: 2014
Stron: 480Stany Zjednoczone uważają, że Al-Kaida uprawia terroryzm, ale naszym zdaniem terroryzm to drony.


Wszyscy słyszeli o ataku na World Trade Center, o Al-Kaidzie i wojnie antyterrorystycznej. A czy wszyscy wiedzą, że dla USA był to pretekst, by móc wszcząć wojnę w jakimkolwiek miejscu na ziemi, gdziekolwiek uzna to za odpowiednie?

Wystarczyło kilka zdecydowanych osób, by stworzyć jednostki odpowiedzialne za likwidację ludzi wpisanych na listę, za sterowanie dronami i zabijanie cywilów na Wschodzie. Bez konsekwencji prawnych i pod pozorami wojny z terroryzmem.

Jeśli oni zabijają niewinne dzieci i nazywają je członkami Al-Kaidy, to w takim razie wszyscy jesteśmy członkami Al-Kaidy.Zabijano nawet obywateli USA, którzy mieli korzenie muzułmańskie. Stany Zjednoczone zasiały chaos w krajach islamskich, oskarżając Irak o powiązania z Al-Kaidą, choć były to bajki wyssane z palca. Szukano pretekstu, by rozpocząć wojnę. Muzułmanów porywano i torturowano - więźniom nie przysługiwały żadne prawa: byli bici, głodzeni, gwałceni, przetrzymywani miesiącami w ciemnych pomieszczeniach, polewani zimną wodą, dręczeni psychicznie i fizycznie. Nie mieli obrońców, a ich rodziny nie wiedzieli, co się z nimi stało. Nie dopuszczano do nich Czerwonego Krzyża, a żony i dzieci pojmanych były wykorzystywane do manipulowania więźniami. Nikt nie przejmował się konwencją genewską.

Mity o niechlubnych działaniach USA nie zrodziły się z niczego. Powyższa pozycja zawiera relacje osób zamieszanych bezpośrednio w wojnę z terroryzmem. Według wszelkich przesłanek, również w Polsce stworzono tajne więzienia amerykańskie. Stany Zjednoczone uznały cały świat za pole bitwy.

To książka niezwykle szokująca, choć czyta się ją dość topornie, bo drobna czcionka utrudnia płynne czytanie. Przeszkodą dla laika jest też duża ilość nazwisk. Być może Amerykanom mówią one więcej niż przeciętnemu Europejczykowi - dla mnie miejscami był to wielki misz-masz i to główna wada tej pozycji. Nie da się jednak ukryć, że ta książka nieźle wstrząsa człowiekiem, który o wojnie z terroryzmem wie tyle, co mu powiedzą w telewizji. Warto sięgnąć, chociażby po to, by opadły nam klapki z oczu. Bardzo rzadko jest tak, jak nam mówią media.


Za lekturę dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.