niedziela, 21 grudnia 2014

Zwodniczy punkt - kosmici i Biały Dom

Autor: Dan Brown
Tytuł: Zwodniczy punkt
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: 2011
Stron: 528Dan Brown to mistrz thrillera. Jego twórczość, z racji niezbyt pokaźnych rozmiarów, dawkuję sobie bardzo ostrożnie. Daję słowo, że żaden Autor nie ma w swoim dorobku książek tak wciągających i tak umiejętnie opracowanych. Po lekturze Zwodniczego punktu umiejscawiam tę pozycję w samym ogonku listy. Gdybym miała wybierać wśród tomiszczy Dana Browna, wskazałabym na tę książkę jako najmniej szokującą i zaskakującą - ale wciąż bardzo dobrą.

Satelita NASA odkrył meteoryt w lodowcu Arktyki - a w nim ślady życia pozaziemskiego. NASA, któremu obcięto by budżet i wepchnięto w sektor prywatny, gdyby nowym prezydentem został senator Sexton, triumfuje. Odnalezienie meteorytu to prawdziwa szansa dla obecnego prezydenta, który wierzy w przyszłość NASA. To on, dzięki niesamowitemu odkryciu, prawdopodobnie zostanie wybrany na kolejną kadencję. Na lodowiec zostaje wysłana grupa naukowców, a wraz z nimi córka senatora Sextona, Rachel, która na prośbę prezydenta ma potwierdzić odkrycie. Oznacza to działanie na szkodę ojcu. Wkrótce okazuje się, że odkrycie meteorytu to wielka mistyfikacja - kto za nią stoi i jakim cudem możliwe jest podrobienie ogromnego meteorytu, w którym odnaleziono ślady organizmów niewystępujących na Ziemi?Być może jest to najgorsza powieść Dana Browna, ale dzieła innych autorów i tak nie dorastają jej do pięt. Wojna polityczna, nauka, morderstwa, mistyfikacje - idealne połączenie. Obozy polityczne zostały wyraźnie podzielone na ten dobry i zły. Czytelnik od samego początku może się domyślić, jak to się skończy i kto wygra. Jedyną sensacją jest tu śledzenie losów Rachel, córki senatora, i Michaela, oceanografa, którzy uwikłani w kosmiczny spisek, próbują rozwikłać zagadkę i ocalić życie. 

Autorowi nie można odmówić wyobraźni i obszernej wiedzy. Zawiłe kwestie nauki tłumaczy w sposób bardzo prosty. Na dodatek potrafi pokierować nimi tak, by stworzyć trzymającą w napięciu historię, od której - przewidywalnej lub nie - nie można się oderwać bez uprzedniego poznania wszystkich odpowiedzi. A te są naprawdę zaskakujące! 

Dan Brown tworzy przedziwne teorie spiskowe i potrafi uczynić je na wskroś realnymi, niezaleznie od tego, czy są prawdopodobne. Wykorzystuje bardzo wiarygodną otoczkę naukową i bardzo sprawnie nią manipuluje. Laikowi wydaje się to przejawem prawdziwego geniuszu! Nie polecam rozpoczynania przygody z tym Autorem od Zwodniczego punktu, ale i tej pozycji nie może zabraknąć w Waszym czytelniczym repertuarze. 


~*~
Według moich wcześniejszych ogłoszeń, miał się dziś odbyć konkurs, ale dopadły mnie problemy natury technicznej. Uzbrójcie się w cierpliwość:)