piątek, 11 września 2015

Czy książki naprawdę nas izolują?

Kiedy Królowa była małą księżniczką (a było to nie tak dawno temu, w razie gdyby ktoś nie wierzył że wciąż jest młoda i piękna), Bardzo Źli Ludzie Gardzący Książkami nazywali ją książkową szajbuską. Na przerwach w szkole siedziała często z jakąś miłą lekturką na kolanach, a wieczorami, zamiast przebywać z ludźmi na imprezach, wolała zaszyć się pod kołdrą i poczytać coś dobrego. Nic dziwnego, że miała niewielu znajomych i żyła nieco na uboczu. Przyjrzyjmy się temu uważniej i zastanówmy się, jak to faktycznie jest - czy książki naprawdę nas izolują?


Fenko absolutnie w to nie wierzy! Nie i kropka! Chociaż to prawda, że niektórzy po kilku wartościowych pozycjach zaczynają dostrzegać głupotę rówieśników i nieco się od nich odsuwają. Ale to raczej wina rówieśników niż książek, czyż nie tak?

Prawda jest taka, że człowiek dzięki książkom staje się mądrzejszy. Zaczyna gonić za ideałami i trudno jest mu przystawać z ludźmi, którzy do tych ideałów nie dorastają. Mniej mówi (skoro nie ma nic pilnego do powiedzenia, to po co?), a więcej myśli - i dziwi się, że niektórzy z jego znajomych nie praktykują tej pięknej sztuki.

To dlatego jest postrzegany jako inny.

To dlatego otaczające go osoby od najmłodszych lat dziwnie na niego patrzą, chichoczą, kiedy widzą go z książką w ręku i czasem - bardzo często - rzucają niewybredne uwagi.

To nie książki izolują, ale ludzie, którzy nie czytają i nie starają się zrozumieć tych, którzy to robią. Niektórym trudno jest pojąć, że nie tylko Internet jest źródłem wiedzy i nie tylko wyrastający na gruncie gier komputerowych rówieśnicy uczą pewnych zachowań. 

Czy mól książkowy jest inny niż cała reszta społeczeństwa? No tak, pewnie jest (Fenko sądzi, że gdzieś w procesie ewolucji klepki mu się w głowie równiej poukładały). I tak, sama była postrzegana jako dziwaczka. Ale za nic w świecie nie zamieniłaby swojego magicznego dzieciństwa na komfort bycia normalną. A Wy? ;)


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
KLIK przypominam o konkursie, w którym do wygrania są 3 książki. 
Zwycięzca może się spodziewać dokładki-niespodzianki!