środa, 9 września 2015

Opowieść o prawdzie

Już od dawna na polskim rynku można zauważyć regularny wysyp książek o tematyce wschodniej - uciśnione księżniczki, nieszczęśliwe niewiasty w haremach, gnębione matki i córki. Polskie kobiety zdają się być niezwykle ciekawe tego, jak powodzi się ich płci w krajach, które dla nas są całkowicie egzotyczne. Tym zapalonym czytelniczkom z pewnością spodoba się kolejna taka pozycja - Między światami.

premiera 23 września

Roxana Saberi jest amerykańską dziennikarką irańskiego pochodzenia. Zamieszkała w Iranie z miłości do tego kraju, gotowa napisać książkę o jego wspaniałej różnorodności. Owa książka stała się jednak przepustką do piekła. Oskarżona o szpiegostwo, trafiła do okrytego złą sławą więzienia Evin. O jej wolność walczyli rodzice, dziennikarze i sam prezydent Obama. Otrzymawszy obietnicę wolności, została zmuszona do złożenia fałszywych zeznań. 

I tu rozpoczyna się ta historia. Historia o prawdzie.

Czy przyznanie się do czynów, których się nie popełniło, tylko po to, by wyjść na wolność, jest czymś moralnym? Co wybrać, kiedy mamy tylko dwie opcje: kłamstwo i powrót do rodziny lub życie w prawdzie i długi pobyt w więzieniu - a może nawet śmierć? Co, jeśli władza, na której polegamy, bardzo chętnie kopie nam grób?

A co, jeśli to, co uważaliśmy za przepustkę ku wolności, wcale nią nie jest?

Muszę przyznać, że relacja Autorki nie poruszyła mnie tak bardzo, jak się tego spodziewałam. Zabrakło mi w niej potężnych emocji, jak w wielu książkach bliskowschodnich pisarek (być może dlatego tak rzadko sięgam po takie pozycje). Wiem jednak, że ta lektura spodoba się wielu kobietom.

Roxana Saberi stanęła przed wyborem, którego i my musimy dokonywać na co dzień. Jej decyzja miała jednak zaważyć na całym jej życiu. Między światami bez wątpienia porusza najważniejsze kwestie ludzkiego sumienia - i bez wątpienia czegoś nas uczy. To książka, którą warto przeczytać chociażby po to, by już zawsze pamiętać o tym, jak ważne jest trwanie w prawdzie. 

Za książkę dziękuję Wydawnictwu SQN