piątek, 4 marca 2016

15 wskazówek jak lepiej mówić po angielsku

Angielski to jeden z najprostszych języków na świecie. Tak mówią, mnie nie pytajcie. Założę się, że znalazłoby się tu sporo osób, które określają swój poziom jako zaawansowany, i mogłyby bez wahania stwierdzić, że z czym jak z czym, ale akurat z angielskim problemów nie mają. Wierzę na słowo. Jednak założę się, że w kraju, w którym ten język nie jest językiem ojczystym i gdzie nie mamy zbyt wiele okazji do posługiwania się nim, sporo osób miałoby problem z... mówieniem. Mówienie to najbardziej przydatna umiejętność. I to ona, niestety, najbardziej kuleje. Mam więc dla Was 15 wskazówek, które pomogą Wam komunikować się w języku angielskim jeszcze lepiej, niż dotychczas.

1. Używaj przerywników
  
Używaj przerywników (Let mi think... um... ah... well...). Pomogą Ci zebrać myśli, przypomnieć sobie słówka i zdecydować, jakiego czasu powinieneś użyć w danej wypowiedzi. Może nie brzmi to zbyt pięknie, ale czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, używamy takich zwrotów każdego dnia, nieważne, czy naszym językiem ojczystym jest polski, angielski lub chiński. Nie brzmi to pięknie, ale pomaga niewprawionemu rozmówcy!

2. Słuchaj

Komunikacja to nie tylko mówienie. Jeśli nie zrozumiesz swojego rozmówcy, nie zareagujesz na to, co powiedział. Umiejętność rozumienia słowa słuchanego jest bardzo ważna. Oglądaj filmy po angielsku (bez polskiego lektora, z napisami lub najlepiej bez), słuchaj zagranicznego radia albo audiobooków. 

3. Myśl

Spróbuj myśleć po angielsku przez 30 minut każdego dnia. Wyobraź sobie sytuacje, w których możesz się znaleźć, i układaj w głowie długie rozmowy. Albo nawet monologi. Początkowo Twój mózg będzie chciał eksplodować!

4. Popełniaj błędy

Właściwie - bądź z nich dumny! Fakt, że je robisz, świadczy o tym, że próbujesz. A to najlepsza droga do sukcesu. Na własnych błędach najłatwiej jest się uczyć.

5. Znajdź sobie rozmówcę

Moim zdaniem to najbardziej efektywny sposób. Jesteś rzucony na głęboką wodę, bo rozmowa może zostać poprowadzona w każdym możliwym kierunku, a Ty musisz być wciąż czujny. Tak będzie wyglądała konwersacja w prawdziwym życiu. Be prepared.

6. Ucz się wyrażeń

Nauka rozmówek jest bardzo efektywna. Pojedyncze słówka, owszem, są potrzebne - ale dopiero gdy wiesz, jak je włożyć w zdanie. Dlatego uczenie się ich w kontekście będzie niezwykle pomocne.

7. Używaj angielskiego. Wszędzie.

Gdy rozmawiasz przez skype'a i telefon. Gdy wchodzisz do baru lub do sklepu, wyjeżdżasz na wakacje lub ferie. Udawaj, że jesteś obcokrajowcem we własnym kraju. Dużo zabawy, jeszcze więcej nauki.
 
8. Zwróć uwagę na gramatykę

Każdy mądry nauczyciel powie Wam, że gramatyka wcale nie jest najważniejsza w komunikacji, ale jeśli połączycie słowa w przypadkowej kolejności, niewiele z tego wyjdzie. Naucz się podstaw. Pamiętaj, że pytania tworzy się inaczej niż zdania twierdzące. Na dodatek istnieją różne typy zdań pytających, a porządek słów zmienia się w zależności od rodzaju zdania. No i nie oszukujmy się, Present Simple nie wystarczy, żeby wyrazić przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Nope.

9. Nie opuszczaj lekcji

Regularność jest naprawdę ważna. Jeśli uczęszczasz na korepetycje lub umawiasz się z kimś na pogadankę po angielsku (np. przez skype'a), bądź konsekwentny. Nie odwołuj lekcji, a jeśli jesteś do tego zmuszony, nadrób stracony czas.

10. Na lekcji używaj tylko angielskiego

Kocham język polski, niech angielski całuje mu stópki, ale jeśli masz lekcję angielskiego, to polski jest zakazany, okej? Tylko w taki sposób wyrobisz sobie nawyk szybkiego reagowania na zadanie w obcym języku pytanie.

11. Krótko i na temat

Buduj krótkie zdania. Proste i wyraziste. Wystarczy, że przekażesz sens tego, co przekazać chciałeś. Długie zdania i zawiłe tłumaczenia nie pomagają w komunikacji. To rozmowa, nie układanie poezji.

12. Nie tłumacz z polskiego

Nie wszystko, co powiesz po polsku, zabrzmi lekko i przyjemnie po angielsku. Na pewno nie wtedy, gdy przetłumaczysz wszystko słowo po słowie. Być może zamiast strony czynnej będziesz musiał użyć strony biernej. Kolejność słów w zdaniu będzie inna. A nawet sama długość zdania. Nie tłumacz dosłownie!

13. Zapisz

Jeśli masz problem z wyrażeniem swoich myśli, zapisz je, a później przeczytaj. Początkującym pomoże to niesamowicie!

14. Powtarzaj

To tzw. shadow listening. Słuchasz zdania, a później je powtarzasz. Nagrania - mnóstwo nagrań - możesz znaleźć na Internecie. Nawet całkiem przypadkowe. Dzięki temu nieźle poprawisz wymowę. Spróbuj też pobawić się z różnymi akcentami. Będzie zabawa! Oczywiście poprawna wymowa nie jest priorytetem, ale spójrzmy prawdzie w oczy - brytyjski akcent jest sexy!

15. Rozwijaj zainteresowania. Po angielsku.
 
Interesujesz się teatrem? Czytaj o nim po angielsku. Hobby to najlepsza motywacja do nauki!


Więcej, bo aż 50 porad, znajdziecie w poniższym numerze magazynu English Matters (a do tego wiele innych artykułów). Powyższy wpis został ułożony na podstawie zawartego w czasopiśmie artykułu autorstwa Katarzyny Szpotakowskiej. Zawarte tu porady są jej autorstwa (Fenko zmodyfikowała niektóre na potrzeby wpisu). Polecam!


Za egzemplarz dziękuję Colorful Media