piątek, 15 kwietnia 2016

Bajeczna wymianka na Dzień Dziecka!

Planowałam tę akcję od miesięcy i naprawdę nie mogłam się jej doczekać. Nie wiem, czy pomysł spodoba się wszystkim (uprzedzam, że nie chodzi o wymienianie się bajkami, więc doczytajcie dalej), ale mam ogromną nadzieję, że znajdą się chętni. Zbliża się Dzień Dziecka, więc pomyślałam, że wszyscy możemy spróbować poczuć się jak dawniej - kiedy wyobraźnia nie miała granic, a w naszych szafach mieszkały wróżki. Zerknijcie na regulamin i podejmijcie decyzję, czy chcecie się bawić ze mną!

Jak powinna wyglądać paczuszka? - czyli wymianka w skrócie


1. obowiązkowo: minimum jedna książka o tematyce fantastycznej, bajkowej, mitologicznej (więcej przykładów poniżej), koniecznie z listy tytułów, które dostaniemy od naszej ofiary. Na liście może się znaleźć nawet kryminał czy obyczajówka (jakikolwiek gatunek), byle coś w danej pozycji wskazywało na motyw bajkowy czy fantastyczny, np. Biała jak mleko, czerwona jak krew, która jest obyczajówką, albo trylogia Salli Simukki Czerwone jak krew (cz.1), która jest kryminałem, ale obie jasno nawiązują do bajki o Królewnie Śnieżce, albo Zaplątani, która może się kojarzyć z bajką Disneya o tym samym tytule, opowiadającą historię Roszpunki.

2. nieobowiązkowo: książka/książki jakiekolwiek bez ograniczeń, np. dodatkowa pozycja z listy marzeń naszej ofiary lub coś z gatunku, jaki czyta (nawet jeśli to będzie kryminał czy obyczajówka bez żadnego nawiązania do bajek albo fantastyki)

3. obowiązkowo: reszta paczuszki ma się opierać na motywie bajkowym wybranym przez naszą ofiarę. Np. jej wybór padnie na Małą Syrenkę. W takim wypadku paczuszka powinna zawierać syrenkowe akcenty! Na przykład: pudełko, w które zapakuje prezent, będzie wyglądało podobnie, jak na powyższym zdjęciu. W środku znajdzie się zakładka z motywem morza. Albo bajka Mała Syrenka. A może książka będzie opakowana w papier z rybkami? A jeśli Ania napisze, że kocha Królewnę Śnieżkę, zakładka do książki może być z motywem lasu, w pudełku znajdzie się sztuczne jabłuszko albo figurka krasnoludka, albo płyta z piosenkami z owej bajki. To już należy do inwencji twórcy paczki!Zainteresowany? Zapoznaj się z regulaminem i zgłoś się w komentarzu.

Będę wdzięczna za:
-obserwowanie bloga
-polubienie TUTAJ (dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco)
-rozpowszechnienie informacji o wymiance, np. zamieszczenie banerka na blogu


Przemyśl swoje uczestnictwo, bo po zakończeniu zgłoszeń nie będzie można się wycofać.

ZASADY:
1. Do zabawy zapraszam wszystkich chętnych, nie tylko blogowiczów i nie tylko recenzentów. 

2. Wymianka będzie wężykowa. X robi paczkę dla Y, Y robi paczkę dla Z.

3. ZGŁOŚ SIĘ w komentarzu. Aby wziąć udział w wymiance, zgłoś się pod tym wpisem. Podaj swój adres e-mail, a także motyw bajkowy, który będzie motywem przewodnim paczuszki, jaką dostaniesz. Motyw bajkowy możesz wybrać spośród poniższych (zrobiłam listę najpopularniejszych, aby uniknąć sytuacji, w której ktoś zażyczy sobie motywu z mniej popularnej bajki, jakiej nie będzie znała osoba tworząca paczkę). Interpretacja motywu należy od Was.

- Możecie wybrać konkretną bajkę, np. Kopciuszek lub Królewna Śnieżka (pierwsza kolumna), albo coś ogólnego np. księżniczki czy zwierzęta (druga kolumna). Wybierając coś ogólnego, pozostawiacie pole do popisu Waszemu darczyńcy, a Wasza paczka ma szansę zawierać elementy z każdej bajki, w której występują np. wspomniane księżniczki czy zwierzęta.

- Niespodzianka to opcja dla tych, którzy nie wiedzą, jaki by chcieli motyw bajkowy. Jeśli zostawicie komentarz z takim dopiskiem, osoba, która robi dla Was paczuszkę, sama wybierze sobie motyw i równie dobrze może być to motyw spoza powyższej listy. Możecie jej również co nieco podpowiedzieć, sugerując motyw, którego ja nie uwzględniłam (ale wtedy nie będzie miała obowiązku go wykorzystać).

- Przykłady realizacji motywu bajkowego: własnoręcznie wykonany rysunek lub inne rękodzieło związane z daną bajką, przytulak, zakładki książkowe, pudełko na prezent lub papier pakowny, egzemplarz danej bajki lub jej soundtrack - im kreatywniej, tym lepiej!

P.S. Przed skompletowaniem paczki warto raz jeszcze obejrzeć bajkę, z motywem której robicie dla kogoś paczkę. Może coś nowego wpadnie Wam do głowy ;)

Powtarzam: Ty wybierasz motyw bajkowy, który ma się pojawić w paczuszce, jaką zrobi dla Ciebie inna osoba. Natomiast ty będziesz robić paczuszkę z motywem bajkowym wybranym przez kogoś innego - jaki to będzie motyw, dowiesz się po wylosowaniu dla Ciebie pary wymiankowej!

4. WYŚLIJ SWOJEMU DARCZYŃCY LISTĘ WYMARZONYCH TYTUŁÓW. Oprócz motywu bajkowego, w paczuszce, którą ktoś dla Ciebie zrobi, znajdzie się książka, o jakiej marzyłeś. W związku z tym, po wylosowaniu par wymiankowych wyślesz osobie, która robi dla Ciebie paczuszkę, listę książek, jakie chciałbyś mieć. Lista ma zawierać od 10 do 20 tytułów książek, nie mniej i nie więcej! Mogą się na niej znaleźć tytuły książek z gatunku fantastyki (np. Władca Pierścieni), książki dla dzieci (niekoniecznie fantastyczne, np. Dzieci z Bullerbyn), bajki lub baśnie, legendy i mity, młodzieżówki z wątkiem fantastycznym (np. Alicja w Krainie Zombie) lub bajkowym (np. Rywalki) lub książki dla dorosłych z podobnymi motywami. Dozwolone wszystko, co mityczne, niemożliwe, bajkowe; smoki, latające auta, czarownice, wróżki, zombie, wampiry. Na liście książkowych marzeń ofiary może się znaleźć nawet kryminał czy obyczajówka (jakikolwiek gatunek), jeśli są to książki, które w jakiś sposób nawiązują do wspomnianych wyżej elementów! Np. obyczajówka Biała jak mleko, czerwona jak krew lub trylogia kryminalna Salli Simukki Czerwone jak krew (cz.1), które swoimi tytułami jasno nawiązują do bajki o Królewnie Śnieżce, albo Zaplątani, która może się kojarzyć z bajką Disneya o tym samym tytule, opowiadającą historię Roszpunki.

- Listę powinieneś wysłać swojej parze jak najszybciej po wylosowaniu par wymiankowych, żeby miała czas na przygotowanie paczki. Nie tylko Ty napiszesz taką listę dla swojego darczyńcy, ale i dostaniesz od osoby, której darczyńcą będziesz Ty. Twoim obowiązkiem jest kupienie z tej listy przynajmniej jednej książki, którą podarujesz swojej parze wymiankowej. Możesz dołączyć oczywiście więcej egzemplarzy (dodatkowe książki nie muszą być z listy marzeń, którą otrzymałeś ani nie muszą spełniać fantastyczno-bajkowych warunków). Książki, które wrzucasz do paczuszki, nie muszą być nowe. Równie dobrze możesz oddać te ze swojej półki, jeśli są w dobrym stanie. Pamiętajmy o szanowaniu się nawzajem.

5. Miło będzie, jeśli do paczuszki, którą Ty robisz dla drugiej osoby, dołączysz list. Może przyda się też objaśnienie, w jaki sposób zinterpretowałeś dany motyw. Ktoś może czegoś nie zrozumieć ;)

6. Oprócz książki (lub książek) i dodatków przygotowanych na motywach bajkowych, w przesyłce może się znaleźć więcej gadżetów, które zechcesz podarować swojej parze. Inicjatywa należy do Ciebie. Przygotuj paczkę, jaką sam chciałbyś dostać, a wtedy wszyscy będziemy zadowoleni ze swoich prezentów - dotyczy to również ładnego opakowania. Niech każda paczuszka ma wartość ok. dwóch nowych książek.

7. To obowiązek darczyńcy, aby skontaktować się ze swoją ofiarą i poprosić o listę tytułów książek, o których ofiara marzy. Piszcie do siebie jak najszybciej, żeby mieć dużo czasu na skompletowanie paczki.

8. Każdy chętny zgłasza się w osobnym komentarzu!

9. Zanim wyślecie swoją paczuszkę pocztą, zróbcie jej zdjęcie i wyślijcie do mnie. Powtarzam: zdjęcie powinno pokazywać paczuszkę, którą Ty robisz dla kogoś. A później ma się znaleźć u mnie, wysłana mailem na w.terefenko@gmail.com

10. Pamiętajcie, aby nie zdradzić Waszej ofierze, jaką książkę z jej listy wybieracie. Niech to będzie niespodzianką! Zgłaszamy się do 30 kwietnia, losowanie par pojawi się najpóźniej po tygodniu. Adresami wymieniamy się między sobą. To wymianka z okazji Dnia Dziecka, więc prezenty mają trafić do ofiar do 31 maja (pomyślmy o wcześniejszej wysyłce!). Otwieramy w Dzień Dziecka! Kto chce, chwali się na blogu lub Fb.

11. Pamiętajcie o tym, by utrzymać ze sobą dobry kontakt, bo nieodpisywanie na wiadomości powoduje niekiedy kierowanie do mnie skarg, zwłaszcza jeśli pojawiają się dodatkowo problemy z dostarczeniem paczki w terminie czy jej zawartością. Powtarzające się skargi oznaczają wykluczenie z przyszłych wymianek. Wymiana wiadomości pozwoli też na ustalenie, jaki gatunek czyta nasza ofiara. Przyda się, jeśli zechcemy dorzucić jej niespodziankę do paczki bez uszczęśliwiania na siłę romansami, jeśli czyta kryminały.

-Nie łamiemy regulaminu. Bez względu na swój wiek jesteś zobowiązany do wywiązania się z zasad. Niech wszyscy dobrze się bawią! Proszę o niekopiowanie zasad i niepowielanie pomysłu na wymiankę.
Jestem organizatorką wymiany, ale nie ponoszę odpowiedzialności za nieuczciwych uczestników, którzy nie wyślą swojej paczuszki, ani też za niezadowolonych odbiorców, bo ich przesyłka nie jest taka, jak sobie wymarzyli. Nie jestem w stanie kontrolować wszystkich zgłoszeń, bo nie wiem, kto siedzi po drugiej stronie komputera. Adresami wymieniacie się między sobą, więc bądźcie uczciwi i bierzcie odpowiedzialność za to, co robicie, piszecie i wysyłacie. Ja gromadzę wymiankowiczów w jednym miejscu, ale cała zabawa należy do Was. Postępujmy dojrzale i bawmy się dobrze! :)


Zgłoszenia pod tym wpisem: do 30 kwietnia
Ogłoszenie wężyka: najpóźniej po tygodniu
Listy tytułów książek wysyłamy do swoich par: jak najszybciej po ogłoszeniu wyników!
Prezenty powinny się znaleźć u wszystkich: najpóźniej do końca maja


Przykładowe zgłoszenie:
Zgłaszam się!
mój mail: ...
Wybieram motyw bajkowy: ... 

(resztę informacji ustalicie mailowo ze swoją parą :)


P.S. A kto ogląda Once Upon a Time (Dawno dawno temu)? :)

Jeśli coś jest niejasne, pisać, a naniosę poprawki w regulaminie!